دلایل ترس از هواپیما و راههای مقابله با آن

ترس از هواپیما در میلیون ها نفر از مردم دنیا وجود دارد. هزاران هزار پرواز در طول روز انجام می شود ولی هنوز عده ای که شاید یکبار هم با هواپیما سفر نکرده اند ، از پرواز و سوار شدن بر هواپیما وحشت دارند و ترجیح میدهند از وسیله نقلیه دیگری استفاده کنند . طبق آمارها سفر با هواپیما 24 برابر امن تر از سفر با ماشین است.

در این مقاله راه های مقابله با این فوبیا یا ترس را مطرح میکنیم . تا اگر شما هم این مشکل را دارید با مطالعه این متن با آرامش بیشتر و بدون با هواپیما سفر کنید.

راههای مقابله با ترس از هواپیما

اطلاعات خود را درباره هواپیما افزایش دهید: آشنایی با هواپیما و نحوه عملکرد آن در کاهش استرس و ترس شما موثر است . مثلا اینکه بدانید هواپیما دارای دو موتور است و در صورت از کار افتادن یکی از آنها ، هواپیما باز هم قادر به ادامه مسیر است.

 نفس بکشید :هنگامی که نگرانی افزایش می یابد، نفس کشیدن شما به سختی انجام می شود. کشیدن نفس عمیق، استرس شما را به شدت کاهش می دهد.


مثبت فکر کنید: هرچه به زمان پرواز نزدیک تر میشوید ترس شما افزایش می یابد . سعی کنید روی نکات مثبت و چیز هایی که برای شما خوشایند هستند تمرکز داشته باشید و کمتر ذهن خود را مشغول هواپیما و پرواز کنید.

 زودتر به فرودگاه بروید: وقت خود را تنطیم کنید تا بدون استرس به پروازتان برسید .
 
 خدمه را ملاقات کنید :اگر تا زمان پرواز وقت دارید، خلبان هواپیما را ملاقات کنید. همچنین می توانید با میهمانداران پرواز گفتگو کنید. ملاقات با افرادی که امنیت شما در دستانشان است، آرامش بخش است و محیطی دوستانه برای شما ایجاد می کند و به شما اطمینان می دهد که خدمه حرفه ای و توانمند هستند.
 
به موسیقی گوش دهید: یک دستگاه پخش موسیقی با خود داشته باشید و یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید.
 
 یک چیز سرگرم کننده بخوانید یا تماشا کنید : ذهن خود را درگیر کارهای دیگری مثل کتاب خواندن ، فیلم دیدن و یا صحبت با یک فرد شوخ طبع که شاید در کنار شما نشسته باشد بکنید.


 از کافئین اجتناب کنید: قهوه باعث تپش قلب می شود و اضطراب شما را افزایش می دهد.


 دریچه های هوا را روشن کنید: هنگام پرواز دریچه های هوا را روشن کنید، جریان هوا باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.
و در آخر اگر هیچ کدام از راه های ذکر شده به شما کمک نکرد با پزشک خود مشورت کنید و او را از فابیای خود مطلع کنید تا داروی ضد اضطراب برای شما تجویز کند.