مسافرت با هواپیما و نوزاد

مسافرت هوایی دارای محدودیت هایی برای نوزاد و مادرش می باشد ولی با رعایت نکاتی میتوان سفری بی خطر را با هواپیما تجربه کرد.


سن مناسب برای نوزاد در سفر هوایی

توصیه پزشکان این است که در ماه اول زندگی نوزاد ، بهتر است او را سوار هواپیما نکنید زیرا هم محیط هواپیما بهداشت لازم برای نوزاد شما را دارا نیست و ممکن است بیماری در نوزاد یک ماهه بوجود آید که علائم آن از چشم شما دور بماند و هم اینکه نوزاد در ماه اول زندگی تلاش دارد تا خود را با محیط بیرون از رحم مادر وفق بدهد. 


وسایل مورد نیاز نوزاد در طول سفر


 وسایل مورد نیاز نوزادتان را در ساک دستی همراه داشته باشید تا در طول پرواز و زمان نیاز از آن استفاده کنید. این وسایل شامل پستانک، یک دست لباس، یک شیشه آب معدنی و یا آب جوشیده شده ، تعدادی پوشک، شیشه شیر، شیر خشک، و تعدادی اسباب بازی برای سرگرم کردن نوزاد می باشد.
اگر حجم مایعاتی که با خود به هواپیما میبرید بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم باشد باید از کیسه های مخصوصی که در فرودگاه خریداری میکنید استفاده کند.

مراقب گوش های نوزاد باشید

هنگام بلند شدن و فرود هواپیما فشار هوای داخل کابین تغییراتی میکند که به گوش میانی نوزاد فشار وارد کرده و سبب درد می شود . برای جلوگیری از این مشکل بهتر است كه هنگام بلند شدن هواپیما و موقع فرود آمدن آن به نوزاد خود شیر بدهید یا از شیشه شیر و پستانك  برای مكیدن او استفاده کنید. مكیدن سبب     می شود جریان هوا در گوش های نوزاد متعادل شود و دردی بوجود نیاید.

مکان و زمان مناسب برای پرواز

بهترین صندلی برای شما و نوزادتان صندلی های قسمت جلو هواپیما و صندلی های مجاور دیواره هواپیما     می باشند زیرا از فضای بیشتری برخوردارند و شما و نوزادتان احساس راحتی بیشتری میکنید.  
همچنین بهترین زمان سفر نیز در هنگام شب می باشد زیرا نوزاد شما آرامش بیشتری دارد و به خواب می رود. 
در صورتی که تمایل دارید از صندلی مخصوص کودک استفاده کنید در نظر داشته باشید که عرض صندلی بیستر از ۴۰ سانتی متر نباشد در غیر این صورت مجبورید نوزاد خود را در آغوش گرفته و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.