هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر(هما)

درسال ۱۳۴۰، دو شرکت هواپیمایی ایرانیان ایرویز و پرشین ایرسرویس با هم  ادغام شدند  وهواپیمایی ایران ایر(هما) را تشکیل دادند.این شرکت هوایی یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در خاورمیانه است و با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران  شناخته می‌شود  و در سال 1342 به عضویت یاتا درآمد. دفتر مرکزی این ایرلاین در تهران است. هواپیمایی ایران‌ایر (هما)  به بیش از ۶۰ مقصد داخلی و بین‌المللی پرواز دارد که  شامل ۳۵ پرواز داخلی و ۲۶ پرواز خارجی می باشد.

 قطب پروازهای داخلی این هواپیمایی فرودگاه مهرآباد و برای پروازهای خارجی فرودگاه امام خمینی تهران است .تعدا مسافرین درجابه جا شده توسط این ایرلاین سالانه حدود 6 میلیون نفر است.

یکی از شرکت‌های تابعهٔ ایران ایر گروه هتل‌های هما  بود که چندین هتل در شهرهای بزرگ ایران داشت. این هتل‌ها در شهرهای تهران، شیراز، بندرعباس و مشهد (۲ هتل) قرار دارند. این ۵ هتل جمعاً دارای ۸۰۰ اتاق مجهز هستند که ساخت همگی آن‌ها، به‌جز هتل دوم مشهد، قبل از سال ۱۳۵۷ بوده. هتل دوم مشهد در دههٔ ۷۰ خورشیدی ساخته‌شد . گروه هتل‌های هما در سال ۱۳۹۱، به سازمان تأمین اجتماعی فروخته‌شد و اکنون از شرکت‌های تابعهٔ این سازمان به شمار می آید.

 در میانه دهه هفتاد میلادی، شرکت هواپیمایی هما پروازهای بدون توقف بسیاری را به طور روزانه به قارهٔ اروپا انجام می‌داد. در آن زمان ، هواپیمایی ملی ایران تنها در مسیر تهران- لندن بیش از سی پرواز هفتگی انجام می‌داد.

در سال ۱۳۵۴ خط هوایی تهران به وسیله بوئینگ ۷۰۷ و با یک توقف در فرودگاه هیثرو لندن به فرودگاه جان اف کندی نیویورک آغاز شد. با خرید بوئینگ‌های ۷۴۷ اس پی، هما این هواپیماهای دوربرد را در مسیر تهران-نیویورک به کار گرفت و به این ترتیب طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را راه‌اندازی کرد.

در سال ۱۳۵۱ شرکت هواپیمایی ایران ایر(هما) قرارداد خرید دو فروند هواپیمای مافوق صوت کنکورد را با کنسرسیوم انگلیسی-فرانسوی آن امضا کرد که  با روی دادن انقلاب ایران و دگرگون شدن سیاست‌های حکومت، این هواپیماها هرگز به ناوگان هما وارد نشدند و قرار داد آن فسخ شد.

در سال‌های پایانی دهه هفتاد، هواپیمایی ملی ایران به‌عنوان روبه‌روشدترین شرکت هواپیمایی جهان شناخته می‌شد و یکی از ایمن‌ترین، مدرن‌ترین، و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا نیز به‌شمار می‌رفت. در سال ۱۳۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر(هما) پس از شرکت استرالیایی کوانتاس ایمن‌ترین شرکت هوایی جهان لقب گرفت . یکی از چشم اندازهای این شرکت هواپیمایی در سالهای قبل از انقلاب این بود که  ایران را به مرکز ترانزیت بار و مسافر در جهان تبدیل کند.

 کلاس های پروازی هواپیمایی ایران ایر(هما):

کلاس اکونومی که شامل کلاس های نرخی N,M,Q,V,Y می باشد.
کابین هما دارای کلاس های نرخی C,J است.
اکونومی جانبازان، خانواده شهدا و معلولان سازمان بهزیستی دارای کلاس نرخی  Oمی باشد.
خدمات باری هواپیمایی ایران ایر(هما):

مقدار بار مجاز در کلاسهای نرخی اکونومی به جز Y برابر 20 کیلوگرم است که این مقدار در کلاس نرخی Y  برابر 25 کیلوگرم به صورت رایگان می باشد.
  در کلاس های نرخی هما کلاس ، بار مجاز همراه مسافر 30 کیلوگرم  می باشد.
 بار مجاز برای مسافر نوزاد در کلیه کلاس های نرخی این ایرلاین 10کیلوگرم به صورت رایگان است
 اقدامات نوسازی ناوگان هواپیمایی ایران ایر(هما):

با توجه به تحریم های چهل ساله گذشته ناوگان های هوایی ایران یکی از فرسوده ترین ناوگان های شرکت های هوایی جهان به شمار می روند که از استاندارد های بین المللی  بالاتر است.  که در سال 1395 در پی مذاکرات صورت گرفته و یرداشته شدن تحریم های  هوایی و طی سفر رئیس جمهور کشور به ایتالیا و فرانسه خرید 100 فروند هواپیما از ایرباس  انجام شد.   ومدتی پس ازآن طی قراردادی بین ایران و آمریکا سفارش ساخت 80 فروند هواپیما بوئینگ به امضا رسید.همچنین در سال ۲۰۱۶ هواپیمایی ایران ایر(هما) قرارداد ساخت ۲۰ فروند هواپیمای دیگر را از نوع  ای تی آر 600-72   به امضا رساند که 9 فروند از آن وارد کشور شده است.

حوادث مهم هواپیمایی ایران ایر(هما):

در سال 1952 میلادی  یک فروند داگلاس دی سی ۳ هما در نزدیکی تهران سقوط کرد که منجر به کشته شدن ۲۷ نفر شد و تنها دو نفر از سرنشینان  آن نجات یافتند.
در سال۱۹۸۰ یک فروند بویینگ ۷۲۷–۱۰۰ هما در حال  فرود در فرودگاه مهرآباد تهرانود که  در طوفان گرفتار شد و با ارتفاعات پوشیده از برف البرز برخورد کرد. در این سانحه هوایی هر هشت خدمه و تمام ۱۲۰ مسافر پرواز جان باختند.
در   ۱۹۸۸ پرواز شماره ۶۵۵ هما که از بندرعباس راهی دبی بود توسط ناو آمریکایی وینسز بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و منجر به کشته شدن همه ۲۷۴ مسافر و ۱۶ خدمه پرواز شد.  
در سال ۱۳۸۹ یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ این شرکت هوایی در مسیر پروازی تهران-ارومیه به علت شرایط نا مساعد جوی و هوای برفی شدید،  دچار سانحه گردید و ۷۷ نفر از ۱۰۵ سرنشین آن از جمله ۱۰ خدمه پرواز کشته و بقیه مصدوم شدند.
 هواپیمایی ایران ایر(هما) دارای یكی از بزرگترین كیترینگ های خاورمیانه است.  که با به كارگیری  تجهیزات لازم و برنامه های غذایی ، و با استفاده از مواد اولیه تازه و با کیفیت همراه با رعایت استانداردهای بهداشتی و طبق اصول تغذیه و سلامت به مسافران خود سرویس ارائه می دهد.