هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان در سال  در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هوایی ایر سرویس ،ایر تاکسی، پارس ایر و  هور آسمان تشکیل و آغاز به کار کرد. دفتر مرکزی آن در تهران است و با توجه به سیاست های این شرکت هواپیمایی دارای هواپیماهای کوچک و اغلب فوکر100 است که ظرفیت آنها 150 نفر می باشد. این شرکت در سال ۱۳۸۱ به سازمان بازنشستگی کشوری واگذار شد. پس از تاسیس این ایرلاین، مراکز پروازی سه گانه ای در شهرهای تهران، شیراز و مشهد دایر شد تا بلیط های این شرکت هواپیمایی برای سایر افراد قابل دسترسی باشد.

بلیط هواپیما این شرکت هوایی یکی از قابل دسترس ترین بلیط های هواپیماست  و همچنین قیمت این بلیط ها نسبت به قیمت بلیط هواپیمای سایر ایرلاین های داخلی مناسبتر است و این امر نیز سبب شده است تا بلیط هواپیما آسمان، مشتریان خاص خود را داشته باشد.

قطب های اصلی شرکت هواپیمایی آسمان شیراز و مشهد است.

  این شرکت هوایی به 53 مقصد خط پروازی دارد که از این 53 مقصد ، 13 مقصد به خطوط خارجی هواپیمایی آسمان تعلق دارد. که به شرح زیر است :


ایروان، دمشق، نجف، بیشکک، مسقط، هرات، دبی، دوحه، دوشنبه، کابل ،حیدرآباد و استکهلم ، کویت، استانبول، قندهار، سلیمانیه، مزارشریف ، آنکارا 

 ناوگان این شرکت هواپیمایی آسمان:

6 فروند ایرباس ای320 ، 1 فروند ایرباس ای340، 4فروند ای تی آر 72-200 ، 2 فروند ای تی آر 72-50،        6 فروند بوئینگ 727 ، 2 فروند بوئینگ 737 ،4 فروند فوکر 100

در روز ۱۵ فروردین ۹۶ روابط عمومی هواپیمایی آسمان از امضای تفاهم‌ نامه‌ای با شرکت بوئینگ برای خرید حداقل ۳۰ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار خبر داد. در این قرارداد امکان افزایش خرید تا ۳۰ فروند دیگر از این نوع هواپیما پیش‌بینی شده‌است. این سومین قراداد خرید هواپیمای نو پس از اجرایی شدن برجام است.

عملکرد منفی هواپیمایی آسمان

در آذر ۱۳۹۵، اتحادیه اروپا هواپیمایی آسمان را از پرواز در حوزه اتحادیه اروپا را به واسطه آنچه که نگرانی‌های ایمنی پرواز خواند، منع کرد .
در سال 1393طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری،  با میانگین زمان تأخیر ۴۵ دقیقه‌ای بیشترین تأخیرات پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشته است.
در مرداد ۱۳۹۴ و پس از تأخیر ۱۰ ساعته پرواز تهران -اهواز، سازمان هواپیمایی کشوری ضمن تذکر کتبی به شرکت آسمان صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده این شرکت را به حالت تعلیق درآورد
حوادث مهم هواپیمایی آسمان:

در سال ۱۳۷۳ به علت  برخورد  هواپیمای فوکر ۲۸ آسمان که در مسیر اصفهان-تهران در حال حرکت بود به ارتفاعات کرکس ۵۹ مسافر و ۷ خدمه کشته شدند.
در سال ۱۳۸۷  هواپیمایی  که از بیشکک عازم تهران بود، لحظاتی پس از پرواز در نزدیکی بیشکک سقوط کرد و ۶۸ نفر از مسافران آن کشته شدند.
 یکی از جذابیت هایی که شرکت هواپیمایی آسمان قصد دارد به خدمات خود اضافه کند اینست که تصمیم دارند بنا به سلیقه مسافرین امکان سفارش  غذای مورد علاقه آنها در حین پرواز را فراهم آورند.