هواپیمایی قشم ایر

این شرکت هواپیمایی یک شرکت هوایی دولتی است. که در سال 1372 با دو فروند هواپیما در مسسیرهای تهران-قشم و تهران- دبی آغاز به کار کرد. دفتر مرکزی آن در تهران است.در سال 1379 هواپیمایی قشم ایر توانست تعداد هواپیماهای ناوگان خود را به 7 هواپیما افزایش دهد. و در حال حاضر این تعداد به 24 عدد رسیده است که شامل 3 فروند ایرباس A300-600 ، 2 فروند ایرباس A320 ، 4 فروند RJ100، 4 فروند فوکر100و یک فروند فوکر 50 می باشد.

 در سال 1385 تصمیم بر آن شد که هواپیمایی قشم ایر واگذار شود که سه سال بعد شرکت هولدینگ سورینت قشم که به بابک زنجانی تعلق داشت مالک این شرکت هوایی شد.

و سرانجام در 8 سال بعد یعنی در سال 1393 به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران واگذار شد.

از قطبهای اصلی شرکت هواپیمایی قشم ایر میتوان به فرودگاه بین المللی امام خمینی ، فرودگاه بین المللی مهرآباد و فرودگاه دیرستان اشاره کرد.

قشم ایر به 22 نقطه داخلی و خارجی  پرواز دارد. به مسیرهای خارجی آن دمشق ، دبی ، شارجه ، راس الخیمه و منامهَ بحرین  اشاره کرد علاوه بر این مسیرها در مسیرهای شانگهای ، تهران-اسلام آباد ،

 تهران-کابل ، تهران-دبی ، تهران-استانبول به وسیله 2 فروند هواپیمای باری ایلوشین 76 به حمل بار تا 50 تن  می پردازد.

 هواپیمایی قشم به خاطر مجاورت با کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس و قرار داشتن در کریدور هوایی شرق و غرب کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.