شرایط پرواز برای زنان باردار

 

برخی از خانم های باردار به اقتضای شغلشان یا شرایطشان باید سفر کنند آن هم سفر هوایی. اما همیشه این نگرانی وجود دارد که آیا سفر با هواپیما بارداری آن ها را تهدید میکند و برای جنین آن ها مشکل ایجاد خواهد کرد ؟ در جواب باید بگوییم گرچه توصیه می شود در این دوران کمتر با هواپیما سفر کنید چون در ارتفاعات شدت پرتوهایی که بر بدن ما می تابند افزایش می یابد و برای جنین مادرانی که به دلایل مختلف مجبورند زیاد سفر کنند ، مضرر است و دیده شده سقط جنین را تا 50 درصد افزایش میدهد ، اما برای یک یا دوبار سفر با هواپیما اینطور نیست و حساسیت این موضوع در تمام دوران بارداری یکسان نیست  .   

عده ای از پزشکان معتقدند که سفر با هواپیما در سه ماه اول بارداری احتمال سقط جنین را افزایش       می دهد. این خطر به دلیل  فشار های داخل کابین هواپیما است که ممکن است رسیدن اکسیژن به مادر و جنین را با مشکل مواجه کند. در مقابل عده ی دیگری از محققین معتقدند پرواز در سه ماه اول بارداری خطر آفرین نیست مگر به دلایلی چون کم خونی ، اختلال در کار جفت و ... که ممکن است باعث سقط جنین شود.

اما اغلب پزشکان معتقدند برای حفظ سلامتی مادر و جنین و با توجه به شرایطی که مادر در سه ماه اول بارداری دارد مثل حالت تهوع ، بهتر است سفر خود را  به هفته 18 بارداری یعنی سه ماه دوم موکول کنند و همچنین پس از هفته 36 بارداری به هیچ وجه سفر هوایی نداشته باشند. چون احتمال زایمان زودرس افزایش می یابد.

در کل برای اینکه در دوران بارداری سفر کنید باید قوانین شرکت های هواپیمایی را برسی کنید و مطمئن شوید که برای پرواز شما از طرف این شرکت ها مانعی وجود ندارد. قوانین شرکت های هواپیمایی درباره دوران بارداری و اینکه مادر در کدام دوران اجازه سفر دارد متفاوت است اما تقریبا همه شرکت های هواپیمایی داخلی شرایط و قوانین یکسانی دارند. در بارداری اول تا انتهای هفته 28 بارداری برای پروازهای بیشتر از دو ساعت و برای پروازهای کمتر از دو ساعت تا انتهای هفته ۳۲ بارداری مجاز به سفر هستند. در بارداری دوم تا انتهای هفته ۲۸ بارداری مجاز به سفر با هواپیما می باشند.

مادران بارداری که قصد سفر هوایی را دارند بهتر است نکات زیر را رعایت کنند.

اولین توصیه ای که به شما عزیزان میشود این است که بلیط خود را از سامانه تیکت یاب تهیه کنید تا این امکان را داشته باشید ، صندلی که احساس راحتی بیشتری در آن دارید را  انتخاب کنید.

سعی کنید زودتر از خانه بیرون بیایید تا در مسیر رسیدن به فرودگاه به خاطر دیر رسیدن به پرواز استرس نداشته باشید.

توصیه می شود از صندلی های کنار پنجره که راحت تر هستند استفاده کنید و کمربند ایمنی خود را از زیر شکم و روی ران ها عبور دهید تا به شکمتان فشاری وارد نشود.

 آب بنوشید زیرا رطوبت داخل هواپیما میزان آب بدن شما را کاهش میدهد. میزانی تنقلات و میوه و سبزیجات همراه داشته باشید تا اگر در شرایط بی آبی بودید از آن ها استفاده کنید. اگر غذای رژیمی مصرف میکنید یا با خود ببرید یا قبل از پرواز آن را سفارش بدهید. همچنین سعی کنید هر 30 دقیقه یکبار از جای خود بلند شوید و چند قدمی حرکت کنید تا در سیاهرگ های شما خون لخته نشود.

 با پزشکتان برنامه سفرتان را درمیان بگذارید و یک لیست کامل از شرایط و وضعیت خود شامل تعداد و نتایج بارداری‌های قبلی‌تان ، تاریخ دقیق زایمان، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها، سابقه‌ی جراحی و ... تهیه کنید و همراه داشته باشید.   

 چون در این دوران از سرویس بهداشتی زیاد استفاده میکنید بهتر است صندلی های راهرو ، صندلی های خیلی عقب یا خیلی جلو هواپیما را انتخاب کنید که سرویس های بهداشتی به آن ها نزدیک تر هستند.

اگر به تنهایی سفر میکنید از بردن وسایل اضافی و حتی چمدان خودداری کنید. تصور کنید هیچ کس در این سفر نیست که به شما در حمل بارتان کمک کند.