حالت تهوع در هواپیما و راه های مقابله با آن

شاید برای شما یا حداقل کسانی که همسفر شما هستند حالت تهوع در هواپیما ، قطار و یا هر وسیله نقلیه دیگری اتفاق افتاد باشد . این حالت فقط مختص هواپیما نیست بلکه  به دلیل اختلاف هوا  و حساس شدن گوش میانی و داخلی در زمانی که سوار بر هر وسیله نقلیه در حال حرکتی هستیم ممکن است رخ بدهد و دچار سرگیجه و حالت تهوع شویم که اصطلاحا به آن بیماری حرکت می گویند.
بیماری حرکت را نمی توان صد درصد به سن یا جنسیت خاصی نسبت داد ولی این بیماری در بین خانم ها و کودکان شایع تر است.
وقتی انسان در حال حرکت است اعصاب بدن به مغز اطلاعات حرکت را ارسال می کنند تا مغز اعمال حیاتی را کنترل کند و هماهنگی های لازم بین اعضای بدن را به وجود آورد.  حال زمانی که سوار بر وسیله      نقلیه در حال حرکت هستیم  ، بازهم این اطلاعات از طریق گیرنده هایی مثل چشم و ... به مغز ارسال     می شود و مغز هم طبق عملکردش دستوراتی را برای ارگان های بدن ارسال میکند حال آنکه حرکت واقعی و فیزیکی برای بدن رخ نداده است. اینجاست که بدن دچار اختلال می شود و اعلام مسمومیت میکند که بصورت حالت تهوع ، سرگیجه و سردرد بروز میکند. در واقع میتوان گفت جریان هوا بین دو گوش میانی و داخلی که وظیفه برقراری تعادل در بدن را دارند مختل می شود و باعث سرگیجه میگردد.
این بیماری در پرواز به پرواز زدگی معروف است و علت آن هم اختلاف ارتفاع و جریان هوا می باشد که ممکن است ما را دچار مشکل کند و گاهی حتی تا چند روز بعد از پرواز نیز همراه ماست. برای اینکه سفری لذت بخش داشته باشید نکات زیر را رعایت کنید تا بتوانید بیماری حرکت را کنترل کنید.
کارهایی که قبل از پرواز توصیه میشود انجام دهید تا از عوارض پرواز مصون باشید به شرح ذیل است:
 بهترین راه و در واقع اولین راه پیش گیری این است که صندلی از هواپیما را انتخاب کنید که کمترین میزان جابه جایی و حرکت را داشته باشد. که برای این ویژگی باید هم به نوع هواپیما و هم صندلی که انتخاب می کنید توجه کنید. صندلی های روی بال هواپیما بهترین گزینه است چون کمترین تحرک را دارد. اگر بلیط هواپیما خود را به صورت آنلاین از تیکت یاب خریداری کنید این امکان برای شما وجود دارد تا صندلی دلخواه خود را انتخاب کنید. 
قبل از سفر از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید.
مقداری دم کرده زنجبیل یا بیسکوئیت زنجبیل همراه خود داشته باشید . 
سعی کنید در طول پرواز استراحت کنید و چشمان خود را ببندید و از کتاب خواندن یا نگاه به گوشی خودداری کنید.
در طول حرکت به نقاطی که در حال حرکت اند مثل ابرها یا اقیانوس ها نگاه نکنید زیرا باعث ارسال پیام حرکت به مغز میشود و اختلالات ذکر شده بروز میکنند. سعی کنید به نقاط دور خیره شوید.
آرامش خودتان را حفظ کنید . موسیقی گوش بدهید . به برنامه های آیندتان فکر کنید به اینکه قرار است بعد از رسیدن به دیدن عزیزانتان بروید یا یک قرارداد بزرگ کاری را امضا کنید و شاید هم به دیدن مناظر طبیعی بروید. در هر صورت سعی کنید ذهن خود را درگیر مسائلی که برای شما شادی آور هستند، کنید.
در آخر اگر فکر می کنید ممکن است با رعایت موارد ذکر شده ، این بیماری برای شما مشکل ایجاد کند و شما نتوانید آن را کنترل کنید توصیه میکنم با پزشک مشورت کنید تا داروهایی را برای شما تجویز کند.
 یکی از این داروها هیوسین است که میتوانید آن را 5 ساعت قبل از پرواز مصرف کنید یا چسب آن را پشت گوش‌تان بچسبانید .آنتی‌هیستامین‌ها ، سینارزین یا سیلیزین هم میتوانند تاثیر گذار باشند.